گلهای آپارتمانی

کاملیاکاملیا

اسم علمی:   camellia japonica

اسم انگلیسی:camellia;japon rose

این گونه بومی آسیای شرقی است. گیاهی است به صورت درختچه با ارتفاع متوسط که در طبیعت در پایه های مسن به ارتفاع 9 متر می رسد. ولی در گلدان معمولاً از 2 تا 3 متر تجاوز نمی کند. این گیاه را در مناطقی که زمستان ملایمی دارد، در هوای آزاد کشت می نمایند. ولی امروزه آن را به عنوان گیاه آپارتمانی در گلدان نیز پرورش می دهند. برگ های این گیاه دائمی، با لبه دندانه ای، نوک تیز و به رنگ سبز تیره است که به طور متفاوت بر روی ساقه قرار می گیرد. گل این گیاه به رنگ های مختلف سفید، قرمز، ارغوانی، ساده یا رنگارنگ از اواسط زمستان تا اواخر بهار بر حسب دما و شرایط محیط ظاهر می شوند. حرارت زیاد موجب از بین رفتن گیاه می شود. به علاوه گیاه در زمستان به یک دوره سرمای متوسطی احتیاج دارد و می توان آن را پس از دوره ی گلدهی تا پاییز در هوای آزاد خارج از آپارتمان نگه داری کرد. معمولاً جوانه های گل در اوایل زمستان و در درجه حرارتی بیش از 18 درجه سانتی گراد تشکیل می شود. وقتی جوانه ها به حد کافی رشد نمودند گیاه را باید به محلی که درجه حرارت آن حداقل 8 درجه سانتی گراد باشد برای مدت چند هفته انتقال دهند. پس از انتقال به محل گرم که درجه حرارت آن حداقل 15 درجه سانتی گراد است گل ها شروع به باز شدن می نمایند. در تابستان می توان گیاه را در درجه حرارت معمولی اطاق های منزل و از اواسط پاییز تا اواسط زمستان گیاه را باید در درجه حرارت 8 درجه سانتی گراد نگه داری کرد.

تکثیر: قلمه از ساقه یک ساله در بهار به وسیله پیوند.

کود: 2 گرم سولفات آمونیوم، 2 گرم کود معمولی در هر لیتر، هر دو هفته یک بار، از بهمن تا مرداد ماه.

نوع خاک: مخلوطی از سه قسمت خاک جنگلی و یک قسمت ماسه.

   

 

آروکاریا(مطبّق)کاج مطبق

اسم علمی:araucaria excelsa

اسم انگلیسی:norfolk island pine

این گیاه بومی جزیره نور فولک در جنوب کالدونی جدید است. ارتفاع آن 2-1 متر و گسترش آن 90-80 سانتیمتر می باشد. گیاهی است همیشه سبز و دارای برگ های سوزنی.این گیاه به مرور زمان شاخه های تحتانی خود را از دست می دهد. شاخه های آروکاریا منظماً به صورت پنج تایی از ساقه اصلی خارج می شوند و به عنوان گیاه زینتی در آپارتمان از آن استفاده می کنند. در تابستان می توان گلدان آن را در هوای آزاد و نیمه سایه، یعنی در سایه سایر درختان قرار داد. رشد آن بسیار کند است.

تکثیر: قلمه انتهایی ساقه در اواخر تابستان در درجه حرارت بستر 16-13 درجه سانتی گراد. بذر در بهار در درجه حرارت 13-10درجه سانتی گراد.

کود:2 گرم در لیتر سولفات آمونیوم و هر سه هفته یکبار از فروردین تا شهریور.

نوع خاک: مخلوطی از دو قسمت خاک برگ، یک قسمت تورب و یک قسمت ماسه. 

سوسنلیلیوم(سوسن)

اسم علمی: Lilium

اسم انگلیسی:Lily

سوسن دارای80 گونه است که بومی نیم کره شمالی می باشد، یکی از گونه های آپارتمانی سوسن harmony نام دارد که طول ساقه آن به 60 تا 80 سانتی متر می رسد و در انتها به 6 تا 8 گل نارنجی رنگ ختم می شود. برای کاشت سوسن ابتدا ته گلدان را به ضخامت2 سانتی متر از قلوه سنگ جهت زه کشی پر می کنیم و در گلدان خاک سبک می ریزیم. سپس پیازهای سوسن را روی خاک گذاشته و بقیه گلدان را از همان خاک پر می کنیم. وقتی جوانه ها 8یا7 سانتی متر طول پیدا کردند گلدان به محل نسبتاً گرم ( مثل کنار پنجره) انتقال می دهیم. پیاز سوسن در هوای آزاد زود خراب می شود و برای حفاظت، آن ها را در تورب الک شده ی مرطوب می غلطانند.

کود:احتیاج به کود ندارد.

نوع خاک:مخلوطی از خاک باغچه ای شنی و شن درشت.

 

  

بنفشه آفریقایی

اسم علمی:saintpaulia ionantha

اسم انگلیسی:african violet

این جنس دارای12 گونه از گیاهان چند ساله همیشه سبز علفی است که فقط از گونه ذکر شده در بالا به عنوان گیاه آپارتمانی یا گلخانه ای استفاده می شود. گونه مورد نظر بومی نواحی مرکزی آفریقا است. ارتفاع آن در حدود 8 تا 12 سانتی متر می رسد و گسترشی در حدود 15 تا 22 سانتی متر دارد. برگ ها نسبتاً سبز تیره به شکل قلبی با کرک های مخملی است. گل ها منفرد به قطر 2 تا 3 سانتی متر بر روی گل آذین کوچک چتری ظاهر می شوند و در تمام طول سال گل می دهند ولی در تابستان بیش از فصول دیگر به گل می روند. گل ها معمولاً شبیه به بنفشه معمولاً بوده و گل برگ ها تقریباً مدور و کشیده می باشند. برای این گیاه حداقل حرارت در زمستان 13 درجه سانتی گراد است. در زمستان به گیاه نباید آب سرد داد و حتی از خیس کردن ساقه و برگ گیاه با آب خودداریکرد.

تکثیر:توسط کاشت بذر در اوایل بهار در حرارت 21-18 درجه سانتی گراد نیز انجام می شود.

کود:3 گرم در لیتر هر هفته یک بار از اردیبهشت تا مهر ماه.

نوع خاک:خاک جنگلی نرم و قابل نفوذ یا تورب با کمی خاک برگ.

 

 

داودی

اسم علمی:chrysanthemum

اسم انگلیسی:chrysanthemum

داودی دارای 200 گونه از گیاهان یک ساله، چند ساله علفی گلخانه ای می باشد. گونه های مختلف داودی را برای حاشیه باغ ها، باغ های سنگی، گلخانه ها و آپارتمان ها پرورش می دهند. برگ های داودی سبز تیره است. برای تکثیر داودی، در بهار قلمه هایی به طول 5 تا8 سانتی متر در حرارت 15 درجه سانتی گراد می گیریم. داودی به کود اهتیاجی ندارد و پس از اتمام گل به دور انداخته می شود.

نوع خاک:مخلوطی از خاک باغچه، کود دامی و خاک جنگل به نسبت مساوی.

 

 

 

 

گاردنیا

اسم علمی:gardenia jasminoides

اسم انگلیسی:gardenia

این جنس از250 گونه مختلف گیاهان همیشه سبز درختچه ای و یا درخت کوچک تشکیل یافته است. معمولاً فقط گونه فوق از این گیاه به عنوان گیاه آپارتمانی تا گلخانه ای کشت می شود. هم چنین از گل آن برای روی میز و یا روی طاقچه استفاده می نمایند. این گونه بومی چین است. ارتفاع و گسترش آن در حدود 120 تا60 سانتی متر می رسد. واریته های مهم این گونه عبارتند از:florida, belmont, hadley, fortuniana

برگ های این گیاه سبز تیره، براق و نیزه ای و گل های آن منفرد، سفید رنگ و معطر می باشند. قطر گل ها در حدود8 سانتی متر است که از زاویه بین برگ و انتهای شاخه ها خارج می شود. زمان گل دهی آن از اواخر بهار تا اواخر خرداد می باشد. گاردنیا را در تابستان می توانخارج از گلخانه یا آپارتمان در فضای باز قرار داد ولی درجه حرارت شب نباید بیش از16 درجه سانتی گراد باشد. چون جوانه گل تشکیل نمی شود. این گیاه احتیاج به یک دوره خواب زمستانی دارد که باید در این مدت در حرارت 12 درجه سانتی گراد نگه داری شود.

برای تکثیر این گیاه باید قلمه هایی از شاخه های جانبی بدون گل به طول 8 سانتی متر گفته شود.

کود:2 گرم در هر لیتر، هر هفته یک بار از اسفند تا آبان ماه.

نوع خاک:مخلوطی از خاک جنگلی، ماسه و کود حیوانی. این خاک باید فاقد مواد آهکی باشد.

                   

                                                                                          

حُسن یوسف

اسم علمی:coleus biumei

اسم انگلیسی:coleus

این جنس دارای150 گونه از گیاهان همیشه سبز چند ساله یا دائمی می باشد. حسن یوسف بومی جاوا بوده و ارتفاع آن به بیش از 40 سانتی متر و گسترش آن نیز به بیش از 25 سانتی متر می رسد. حسن یوسف اگر چه دائمی است ولی هنگام فصول سرد، اگر خارج از گلخانه یا آپارتمان نگهداری شود، از بین خواهد رفت. برگ های زیبای حسن یوسف به رنگ های مخلوط قرمز، سفید، سبز، زرد و قهوه ای دیده می شود. برای این که یک گیاه بوته ای از حسن یوسف به دست آوریم گلهای کوچک وآبی رنگ آن را باید هنگام ظهور دانه های ریزی بر روی آن قطع کرد. برای تکثیر حسن یوسف باید بذر آن را در گلخانه از اواسط زمستان تا اوایل بهار و قلمه ساقه به طول 8 سانتی متر از شاخه های بدون گل از اوایل تا اواخر تابستان در حرارت16 تا18 درجه سانتی گراد برای ریشه زایی انجام داد.

کود:3 گرم از کود زربرگ، هر دو هفته یک بار، از فروردین تا مهر ماه.

نوع خاک:مخلوطی از خاک باغچه، خاک برگ و ماسه.

 

 

 

گل کاغذی

اسم علمی: bouguainvillea glabra

اسم انگلیسی:bouguainvilla

گیاهی است بومی برزیل، که دارای گونه های مختلف می باشد. بهترین گونه این جنس که به صورت گلدانی در آپارتمان ها استفاده می شود، همین گونه ذکر شده است. ارتفاع این گیاه در گلدان حداکثر در حدود2 تا5/3 متر است. برگ ها نسبتاً روشن و تخم مرغی شکل می باشند. گل های این گیاه زیبا نیست، کاسه گل لوله ای، زرد و کوچک بوده فاقد جام گل می باشد. ولی دارای براکته های رنگین و زیبا است. رنگ براکته ها صورتی ارغوانی، قرمز یا سفید می باشد. این براکته ها اطراف گل های کرم رنگ را احاطه نموده اند. این گیاه احتیاج به هرس دارد. معمولاً در اواسط زمستان باید کمتر از نصف شاخه ها را کوتاه نمود و شاخه های ضعیف را به طور کلی باید حذف نمود. در تابستان می توان این گیاه را در هوای آزاد و کاملاً آفتابی قرار داد.

این گیاه را می توان به وسیله قلمه خشبی به طول 15 سانتی متر در بهار و نیمه خشبی و قلمه سبز به طول 8 سانتیمتر در تابستان و در درجه حرارت بستر24-21 سانتی گراد تکثیر کرد.

کود:2 گرم در لیتر هر هفته از فروردین تا مهر ماه.

نوع خاک:خاک رس آهکی.

 

 

 

پوتوس

اسم علمی:scindapsus

اسم انگلیسی:pothos;ivy-arum

این جنس دارای 40 گونه مختلف از گیاهان بالا رونده ی همیشه سبز است. پوتوس بومی جنوب شرقی آسیا است. ارتفاع پوتوس در گلدان به بیش از 2 متر می رسد. گونه بالا رونده با ریشه های هوایی در اطراف گره ها است. برگ های جوان پوتوس تخم مرغی شکل با نوک تیز به طول 10 سانتی متر، به رنگ سبز براق با لکه های زرد، ولی برگ های مسن به صورت قلبی شکل و به طول30 سانتی متر می رسد. در نور کم لکه های زرد رنگ کمتر می شوند. برای تکثیر پوتوس، شاخه ها را از انتهای گیاه به طول10 سانتی متر، در اواخر بهار تا اواسط تابستان و در درجه حرارت 24-21 درجه سانتی گراد می توان قلمه زد.

کود:3 گرم کود در هر لیتر، هر هفته یکبار، از فروردین تا آبان ماه.

/ 0 نظر / 265 بازدید